Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

metabolizmayı-hızlandıran-besinler

Diyet Makaleleri, Genel

06 Mart 2013

ekledi.

2 yorum yazıldı

8093 kez incelendi.

Metabolizmayı hızlandıran besinler hangileridir? Zayıflamak için metabolizmanın hızlı olması gerekir ve işte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Greyfurt: Yapılan çalışmalar greyfurtun insülin seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Yemeklerden sonra oluşan düşük insülin seviyesi besinlerin daha hızlı ve etkin bir işlemden geçmesine neden olur. Bu sayede daha çok kalori yakılabilir.

Acı biber: Yemeklerinize katacağınız acı biberin içeriğindeki kapsaisin sayesinde yaratacağı ısı metabolizmanızın hızlanmasına neden olacaktır.

Yeşil Çay ve Kahve: İçeriklerindeki kafein, kalp atım hızını arttırarak metabolizmanın hızlanmasına neden olur. Çayda bulunan ECGC (Epigallokateşin Gallat) adlı bir kimyasal sinir sistemini uyararak kalori yakımının hızlandırılmasında etkili olur.

Soğuk Su: Alman araştırmacılar, günde içilen 6 bardak soğuk suyun günlük 50 kalori harcanmasını sağladığını bildirmektedir. Bunun nedeni suyun ısısının vücut ısısına dengelenmesi sırasında harcanan enerji olabilir.

Yoğurt: Az yağlı yoğurt metabolizmanın hızlandırılması için ideal yiyeceklerden bir tanesi. İçeriğindeki yüksek protein ve kalsiyum sebebiyle enerji yakımı yüksek olan bir besin olmasının yanı sıra sindirim sistemini de düzenleyici etkisi bulunmakta.

Brokoli: İçeriğinde yüksek miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur. Kalsiyum metabolizmayı aktive  ederken C vitamini ise kalsiyum emilimini arttırmada etkilidir.

Badem: Kalorisi yüksek olan bir besin olmasına karşın içeriğindeki esansiyel yağ asitlerinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmakta. Özellikle içeriğindeki alfa linolenik asit, yağ metabolizmasını hızlandırmakta. Diğer yağlı tohumlar da badem gibi metabolizmanın hızlandırılmasında etkililer.

Hindi: Yağsız hindi eti iyibir protein kaynağı. Protein içeren besinlerin sindirimi sırasında metabolizma hızı artmaktadır.

Tarçın: Baharatların hemen hepsinin metabolizmayı hızlandırdığına ilişkin kanıtlar bulunmakta. Ancak tarçının insulin direncini ve tip 2 diyabetin gelişmesini önleyici etkisini düşündüğümüzde günlük beslenmemizde kesinlikle yer vermemiz gereken bir besin.

Organik ürünler: Zararlı organizmaların engellenmesi için tarım ve hayvancılıkta kullanılan pestisitlerin kilo alımını arttırdığına ilişkin bilimsel çalışmalar bulunmakta. Bu sebeple organik yani kimyasallar kullanılmadan üretilen ürünlerin tüketimin arttırmalısınız.

Avokado: Bir amino asit olan L-Carnitine yönünden zengindir. L-Carnitinine temel görevi vücuttaki yağların metabolize edilmesi ve  yakımında görev almasıdır. L-Carnitine aynı zamanda kas hücrelerinin enerji üretimini arttırır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Hardal: Oxford Polytechnic Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmiş bir çalışmada 1 çay kaşığı hardalın metabolizmayı %20-25 oranında hızlandırdığı görülmüştür.

Tere: Tere tiroid bezlerine olumlu etki ederek metabolizmanın canlandırılmasında rol oynamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. gizem diyor ki:

    ya alah aşkına bana bişi söleyin cevaplayın 12 yaşındayım 75 kiloyum boyum var ama kilolouyum
    :( :( :( :(

    1. admin diyor ki:

      Zayıflamak için metabolizmanızı hızlandırmalı yani spor yapmalısınız

Yorum Yaz